Wyzwania współczesnej kobiecości – panel dyskusyjny

Z okazji Dnia Kobiet, Koło Naukowe „Empiria” zaprosiło 8 marca 2018 roku, na godz. 18.15, do auli sopockiego wydziału SWPS trzy prężne działaczki, głośno deklarujące się jako feministki. Pierwsza z nich to Monika Kryśko – redaktorka naczelna magazynu The Mother Mag, blogerka prowadząca blog Tekstualna. Druga to Anna Maria Wiśniewska – prawnik z wykształcenia, pasjonatka social media marketingu, właścicielka agencji Socialme Agency, pomysłodawczyni akcji WięcejDziewczyn. Trzecia to Barbara Kijewska – doktor nauk politycznych, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego zajmująca się badaniem problematyki genderowej, ekspertka Trójmiejskiej Akcji Kobiet. Trzy panie zasiadły do dyskusji na temat wyzwań współczesnej kobiecości, której przysłuchiwała się publiczność zgromadzona w sali. Panel dyskusyjny prowadziły Joanna Włodarska i Michalina Tańska.

Ponieważ ruch feministyczy wywołuje różne skojarzenia, rozmowa zaczęła się od odczarowania niektórych błędnych opinii – feministka może się malować, może poddawać się kulturze McFast, sprostowała dr. Kijewska. Chodzi jedynie o równość praw kobiet i mężczyzn, o to, aby mogły decydować, nie będąc jedynie wsparciem mężczyzn.
Tak, jak w przypadku innych ideologii, feminizm ma różne postaci. Anna Maria Wiśniewska nie koniecznie widzi siebie w szeregach czarnych protestów. Jej postawa dotyczy raczej wspierania kobiet w sytuacjach, które mają przewagę męską. Oczywiście jest też wiele sektorów zdominowanych przez kobiety, w których należałaby się maskulinizacja – uzupełniła Kijewska. Opór przed spontaniczym działaniem, którego mężczyźni zdają się doświadczać w mniejszym stopniu, może stanowić przeszkodę w wyrównaniu płciowym na stanowiskach będących dotąd domeną mężczyzn. Wszystkie panie zgodziły się, że kobiety bardziej ulegają presji bycia ocenianą i mają wyższy poziom samokrytyki. Tymczasem mężczyźni od początku przygotowywani są do rywalizacji (w toku wychowywania przez matki – zauważa Kijewska).

Przez prawie dwie godziny dyskusji padło wiele tematów:
– wciąż istniejący w Polsce problem nierówności płac,
– problem opieki – wychowywanie dzieci, obecnie domena kobiet, powinien nabrać więcej prestiżu, aby stał się polem chętniej współdzielonym między płciami,
– problem wspierania kobiet przez inne kobiety – rywalizacja o urodę, facylitowana przez seksistowskie oceny, jest niczym wirus niszczący społeczeństwo kobiet od środka
– problem aborcji – nie chodzi o nakłanianie do usuwania ciąży, ale o prawo do wyboru
– niezależność czy współzależność? – która z dróg jest bardziej funkcjonalna?
– kobiety w polityce – często bardzo kompetentne, a zajmujące miejsca w połowie list wyborczych

Niespodzianką wieczoru było wyznanie dr. Kijewskiej, że od teorii zamierza przejść do praktyki politycznej i będzie kandydować w wyborach samorządowych, szerząc idee emancypacji kobiet.
Koło Naukowe Empiria dziękuje prelegentokom za wciągającą dyskusję. Dziękujemy również publiczności przybyłej na spotkanie. Mamy nadzieję, że wszystkim udzieliła się pozytywna energia kobiecych działaczek.

autorka tekstu: Kasia Gałasińska

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA 

Reklamy
Reklamy
%d blogerów lubi to: