Przemiany miłości – Walentynki z prof. Bogdanem Wojciszke

Z okazji Walentynek, Koło Naukowe Empiria 15.02.2018r. o godzinie 18, zaprosiło słuchaczy na wykład profesora Bogdana Wojciszke pt. „Przemiany miłości. Walentynki z prof. Wojciszke”. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. 200-osobowa aula Uniwersytetu SPWS w Sopocie z ledwością zdołała pomieścić wszystkie osoby, które przybyły na wydarzenie.

 

Co tak bardzo przyciągnęło tłum słuchaczy?

 

Z pewnością sama postać pana profesora Wojciszke, który jest profesorem psychologii, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, wykłada na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Wykładał również na uniwersytetach angielskich, niemieckich i amerykańskich. Jest stypendystą Fundacji Humboldta oraz laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli Polskiego Nobla, za opracowanie MODELU SPRAWCZOŚCI I WSPÓLNOTOWOŚCI JAKO PODSTAWOWYCH WYMIARÓW POZNANIA SPOŁECZNEGO. Autor niesamowicie wielu publikacji: ponad 160 artykułów naukowych oraz 10 książek, w tym jakże ważnej z perspektywy dzisiejszej prelekcji czyli „Psychologia miłości”.

 

Drugim czynnikiem, który wywołał tak liczną frekwencję jest temat wykładu: „Przemiany miłości”. Na początku czujemy motyle w brzuchu, świat zwariował, widzimy partnera/ partnerkę jak przez różowe okulary. Po pewnym czasie zaczynamy dostrzegać jej wady, zdarzają się kryzysy, po okresie euforii następuje czas obojętności a może i wręcz rezygnacji. Dlaczego tak się dzieje? Temat prelekcji niesie odpowiedź!

Profesor Wojciszke przedstawił trójskładnikową teorię miłości stworzoną przez Roberta Sternberga (1986r.), którą jak sam powiedział: „tylko trochę bardziej rozwinął”. Jednak zainteresowania pana profesora tematyką miłości było na tyle duże, że poskutkowało ukazaniem się w 1993r. pierwszego wydania przez GWP książki autorstwa profesora Wojciszke pod tytułem: „Psychologia Miłości”.

Wykład składał się z trzech części, które nawiązywały do trzech składników miłości wg Sternberga: Intymność, Namiętność, Zobowiązanie. Dowiedzieliśmy się, że różna jest dynamika, jak i stopień kontroli sprawowanej przez nas nad każdą ze składowych miłości a także usłyszeliśmy o wpływie różnych hormonów w zależności od fazy związku. Profesor przywołał wiele badań dotyczących poszczególnych aspektów miłości. Omówił również dynamikę bliskiego związku, dzięki czemu dowiedzieliśmy się jak od stanu euforii podczas zakochania możliwe jest przejście do wypalenia w związku, a nawet do jego zakończenia. Poznaliśmy różne spojrzenia na te same aspekty miłości z punktu widzenia mężczyzn i kobiet.

Koło Naukowe Empiria wraz ze Szkołą Fechtunku Aramis- Szermierka Klasyczna, przygotowało konkurs dla osób biorących udział w wydarzeniu. Zadanie konkursowe wyglądało następująco:
1.Zrobić zdjęcie, które pokaże, w jaki sposób walczycie o miłość w codziennym życiu
2.Wrzucić je na Instagrama i oznaczyć hashtagiem #przemianymilosci
Do wygrania było 6 voucherów: 2x darmowa lekcja próbna, 2x 50 % zniżki na pierwszą lekcję, 2x 10 % zniżki na pierwszą lekcję.

Spotkanie z profesorem Wojciszke dla wielu osób było okazją do zdobycia Jego autografu w przyniesionych książkach autorstwa profesora, po które ustawiła się spora kolejka po zakończeniu wykładu. Dziękujemy Panu Profesorowi Bogdanowi Wojciszke ze wygłoszenie prelekcji na ten jakże ważny w naszym życiu temat, a Gościom dzisiejszego wydarzenia za liczne przybycie.

 

autorka tekstu: Aurelia Amelia Serafin

Reklamy
Reklamy
%d blogerów lubi to: