Terapia przez pisanie

Terapia przez pisanie, autorstwa James W. Pennebaker oraz Joshua M. Smith, zawiera opis metody terapeutycznej, jaką jest pisanie ekspresywne. Technika ta, pierwszy raz przedstawiona w 1986 roku, polega na opisywaniu traumatycznego, przykrego wydarzenia 15-20 minut dziennie przez 3-4 dni. Prowadzone na przestrzeni 30 lat badania potwierdzają jej skuteczność. Osoby stosujące tę metodę uczą się lepiej rozumieć odczuwane emocje i radzić sobie z nimi, dzięki czemu odnotowują trwały wzrost samopoczucia.

Terapia przez pisanie nie skupia się na samym pisaniu,  ale podkreśla szczególne znaczenie uzewnętrzniania emocji, przemyśleń oraz dzielenia się smutkami i traumą z najbliższymi. Jak przekonują twórcy, wyrażanie istotnych dla nas uczuć działa bardzo pozytywnie na nasz dobrostan psychiczny. Jeśli jednak nie mamy komu się „wyspowiadać” to chociaż przelewajmy nasze wnętrze na papier.

Autorzy przestrzegają jednak przed hurraoptymizmem – pisanie ekspresywne nie jest lekiem na wszystko! Wpływa ono przede wszystkim na zmianę sposobu myślenia o chorobie. Pisanie ekspresywne ma podobną wartość co regularne ćwiczenia, odpowiednia dieta czy brak używek. Jest jedynie (a może aż!) środkiem pomocniczym, wspiera proces powrotu do zdrowia i pomaga utrzymać zdrowy tryb życia.

Całość uzupełniona jest prostymi, czytelnymi instrukcjami i ćwiczeniami, co czyni tę pozycję odpowiednią zarówno dla specjalistów (niezależnie od nurtu terapeutycznego), jak i dla każdego, kto pragnie zadbać o swoje zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagielońskiego.

 

autor recenzji: Tobiasz Dunin

Reklamy
Reklamy
%d blogerów lubi to: