Otwarte dialogi

Otwarte dialogi autorstwa Jaakko Seikkula i Toma Erika Arnkila to książka opisująca Podejście Oparte na Otwartym Dialogu oraz Dialog na Temat Przewidywanej Przyszłości. Są to podejścia terapeutyczne skoncentrowane na sieci społecznej. Czy jest to zatem pozycja skierowana do konkretnego odbiorcy, np. terapeutów? Choć wydawać by się mogło, że odpowiedź będzie twierdząca, to moje zdanie jest inne.

Książka w bardzo szeroki sposób opisuje nie tylko wymienione wyżej podejścia, historię ich tworzenia, przypadki zastosowania czy nawet istotne porady praktyczne, ale też sam dialog. Wraz z lekturą przekonujemy się o istocie dialogu z Innym, który może być wykorzystywany w wielu dziedzinach (przykładem tu będą projekty T. E. Arnkila w kilku miejscowościach w Finlandii, gdzie wprowadzano ideę dialogu w całym przekroju administracji państwowej). Poruszany jest tym samym temat potrzeby zmian w kulturze dialogu, które z natury są procesem wieloletnim i rozbudowanym.

Oczywiście nie jest to wyczerpujący opis treści książki. Jako, że osobiście psychoterapia nie jest centrum moich zainteresowań, właśnie te tematy na tle innych zwróciły moją uwagę i skłoniły niejako do refleksji. Tym bardziej mówienie o dialogu wydaje się trafne w czasach, gdy w naszej kulturze coraz bardziej koncentrujemy się na sobie, a współczesne życie zamyka nas na drugiego człowieka, Innego, nawet tak bliskiego jak członek rodziny.

Wracając do pytania z początku, mógłbym stwierdzić, że Otwarte dialogi to w moich oczach zaproszenie do dialogu i dialogiczności, z którego bardzo łatwo przyszło mi skorzystać.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagielońskiego.

autor recenzji: Jakub Józefowicz

Reklamy
Reklamy
%d blogerów lubi to: